sobota, 31 marca 2012

Najważniejsze wydarzenia w życiu szkoły w roku szkolnym 2011/12

Zakończenie Roku Szkolnego 2011/12
Wszystkich zebranych powitała Koordynator Polskiej Ludoteki Rodzinnej, mgr Barbara Czyżewska, podsumowując kończący się rok szkolny

Najpierw występowały przedszkolaki, a my byliśmy widzami

A potem wystąpiliśmy i my! Każdy z nas przygotował i wyrecytował polskie poezje 

Przygotowały nas nasze nauczycielki, mgr Anna Maciejko (kl. I) i mgr Joanna Oborzyńska (kl.II)

Dla naszych mam były drobne upominki z okazji ich święta

A każdy z nas otrzymał świadectwo promujące nas do następnej klasy i nagrody książkowe  z polskiej literatury dziecięcej i wyklejankę z EURO 2012 oraz książkę Janusza Korczaka w ramach obchodów Roku Korczaka.
Święta Wielkanocne


Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Po lekcjach przyszedł czas na zabawę

Laboratorium wielkanocne

Laboratorium wielkanocne

Robimy kurę znoszącą jajka

Zabawa z młodszymi koleżankami i kolegami w poszukiwanie zajączka

Mazurek wielkanocnyOd Torunia w Kosmos czyli co odkrył Mikołaj Kopernik - projekt edukacyjny


W końcu nadeszła wiosna
 i mogliśmy spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, zanim...

...zaczęliśmy realizację projektu:
 Od Torunia w Kosmos czyli co odkrył Mikołaj Kopernik

Żeby lepiej zrozumieć co to jest Kosmos i jak wygląda ruch planet,
pani Ania przygotowała dla nas plansze,
na których każdy z nas zrobił własną makietę, ale...

...ale najpierw sami musieliśmy sie stać planetami, by zrozumieć co odkrył Kopernik

Teraz już mogliśmy się zająć całym Układem Słonecznym!

By na koniec sprawdzić jak wygląda proces zaćmienia...

* projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie - dziękujemy!
Wieliczka, jej legendy i bogactwa naturalne - wycieczka do groty solnej 
W dniu 10 marca wybraliśmy się na wycieczkę do groty solnej, do Montegrotto Terme, ale zanim  tam weszliśmy...upamiętniliśmy nasz pobyt wspólnym zdjęciem I i II klasy z wychowawczyniami, mgr Anną Maciejko i nową wychowawczynią klasy II, mgr Joanną Oborzyńską

Pomnik polskiego papieża w parku im. Jana Pawła II

W końcu nadeszła wiosna i mogliśmy mieć zajęcia na swieżym powietrzu

Ściana solna

Po zabawie na powietrzu przyszedł czas na relaks w grocie solnej
i poznanie legend rodem z Wieliczki,

poznanie różnych rodzajów soli,

pochodzenia soli, 

i jej przeznaczenia...


III Karnawał Rodzinny po polsku
Zaczęliśmy od przygotowania masek karnawałowych

Fantastyczne przebrania!

Uwielbiamy te zabawy!

A skąd się wzięła Smerfetka??

III Karnawał Rodzinny po polsku w Polskiej Ludotece Rodzinnej
z udziałem dzieci z Polonijnej Szkoły Podstawowej w Veneto
11 lutego 2012 r.


Zabawa w świętowanie - spektakl teatralnyPierwsza scena...
i "Witajcie w naszej bajce!"
Gdzie te święta...?
"Jedzie pociąg z daleka!" - zawieź nas do zabawy!
"Na tapczanie siedzi leń..."
Spotkanie z Królową Zimą
Wspólnie ubieramy choinkę
W oczekiwaniu na Św. Mikołaja
Spotkanie z Mikołajem!
Tańce z Mikołajem
Dziękujemy za prezenty!
Dziękujemy za fantastyczne popołudnie!
Od lewej: Anna Maciejko (kl.I), Bernardeta Janiszewska (gr.przedszkolna),
Barbara Czyżewska (koordynator), Św.Mikołaj z Laponii,
Joanna Lampart (kl. II)

WESOŁYCH ŚWIĄT
I
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!


* projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie
Świąteczne Bajkowanie - warsztaty teatralne


Warsztaty teatralne 3/12/2011

W dniach 3 i 11 grudnia odwiedził nas polski aktor Jan Kozaczuk. Pan Jan jest aktorem scen warszawskich, wystawia spektakle we Włoszech, występuje w polskich serialach i reklamach. Specjalnie dla nas przygotował program warszatów bazując na utworach polskich poetów tworzących dla dzieci, zapoznał nas z ćwiczeniami nad dykcją i tekstem, z ruchem scenicznym i z interpretacją tekstu. Napisał scenariusz i wyreżyserował nasz pierwszy poważny spektakl pt.: "Zabawa w świętowanie", który wystawiliśmy wraz z przedszkolakami z Polskiej Ludoteki Rodzinnej podczas spotkania świątecznego 11 grudnia.

Inicjatywa została zrealizowana dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie


Spacerem po Krakowie cz.2


Na spotkaniu w dniu 15 października kontynuowaliśmy nasz Spacer po Krakowie, tym razem odwiedziliśmy Wawel i poznaliśmy legendę Króla Kraka i Królewny Wandy.

Nauczylismy się Piosenki o Krakowie i poznaliśmy nową zabawę Szewczyk. Tańczyliśmy i bawiliśmy się.


A na zakończenie naszej wycieczki wykonaliśmy korony, każdy z nas przez chwilę mógł poczuć się Królem lub Królową - władcą Starego Grodu.


Spacerem po Krakowie cz.1

W dniu 1 października uczniowie naszej Szkoły i przedszkolaki z Polskiej Ludoteki Rodzinnej wspólnie wzięli udział w wirtualnej wycieczce do Krakowa. Dzięki mgr Joannie Lampart mogliśmy "zwiedzić" Kraków, poznać jego najważniejsze zabytki, najbardziej urokliwe miejsca, poznać niesamowite historie i legendy krakowskie. Na zdjęciach w komputerze podziwialiśmy wieże Kościoła Mariackiego i Sukiennice, usłyszeliśmy historię odważnego strażaka grającego hejnał... a teraz chcielibyśmy zobaczyć to wszystko i usłyszeć naprawdę...
Pani Asia czyta nam Legendy Krakowskie
Poznaliśmy kroki do tańca Krakowiak i próbowaliśmy własnych sił, by wykonać chołupce w rytmie "Krakowiaczka".
Ręka w górę, stopa obciągnięta i hop!
Ale najbardziej ze wszystkiego podobało nam się przymierzanie strojów krakowskich! Kwieciste spódnice, wianki, białe fartuszki wyszywane kamizelki dla dziewcząt i niemniej piękne czapki i kaftany krakowskie dla chłopców.
Krakowiczek i krakowianka...tylko butów nam brakuje

Inauguracja Roku Szkolnego 2011/12
Od lewej: Ketty Moretti, Marisa Gonella, Ewa Słaby, Aleksandra Kujawska, Gabriele Ferrari

W dniu 10 września 2011 roku o godzinie 16.30 rozpoczęliśmy oficjalnie nowy rok szkolny. Naszą Szkołę odwiedzili bardzo ważni goście: Konsul RP w Mediolanie, pani Ewa Słaby, Burmistrz Miasta Campiglia dei Berici, pani Marisa Gonella, Kierownik projektu Szkoła.PL z Fundacji Edukacja dla Demokracji z Warszawy, pani Aleksandra Kujawska, Prezes Banku Credito Cooperativo z Campiglia dei Berici, pan Gabriele Ferrari, Prezes Fundacji Scuola Materna e Nido Integrato "Cav. Chiericati" w Campiglia dei Berici oraz członkowie Zarządu Fundacji.
Pani Konsul Ewa Słaby dokonuje pasowania na ucznia

Było bardzo uroczyście, wspólnie wysłuchaliśmy i odśpiewaliśmy hymn "Jeszcze Polska nie zginęła...", goście wygłosili przemówienia, stanęliśmy do ślubowania a pani Konsul Ewa Słaby dokonała pasowania na ucznia. Potem każdy z uczniów otrzymał materiały dydaktyczne zakupione dzięki wsparciu Fundacji Edukacja dla Demokracji. Każdy z nas otrzymał koszulkę-mundurek szkolny z nowym logo, torbę i inne przybory szkolne zakupione przez Stowarzyszenie Kulturalne Włosko - Polskie w Veneto z funduszy pozyskanych ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska z Warszawy.
Uczniowie Polonijnej Szkoły Podstawowej w Veneto z wychowawcą klasy II, mgr Joanną Lampart

Po części oficjalnej zostaliśmy wszyscy zaproszeni na poczęstunek ufundowany przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie i Stowarzyszenie Kulturalne Włosko - Polskie w Veneto.
Wykonaliśmy mnóstwo pamiątkowych zdjęć, a następnie, każda klasa ze swoim wychowawcą, przeszliśmy do sal na nasze pierwsze lekcje w nowym roku szkolnym.
Wszyscy uczestnicy Inauguracji


Polonijna Szkoła Podstawowa w Veneto jest częścią projektu Polska Ludoteka Rodzinna i w roku szkolnym 2011/12 był wspierany przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie, Fundację "Edukacja dla Demokracji", Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz "Semper Polonia". Wymienione instytucje wspierały nas finansowo i materialnie. Serdecznie DZIĘKUJEMY!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz